Respirátory v nemocniciach či lekárňach od pondelka nebudú povinné

Respirátory v nemocniciach či lekárňach od pondelka nebudú povinné

Respirátory v nemocniciach či lekárňach od pondelka nebudú povinné

Nosenie respirátora od pondelka 15. mája nebude povinné už ani v nemocniciach, u lekára, v domovoch sociálnych služieb či lekárňach. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá túto povinnosť zrušila.

„K tomuto kroku pristupujeme vzhľadom na postupné zlepšovanie epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení na území Slovenskej republiky. Išlo o poslednú vyhlášku ÚVZ SR súvisiacu s COVID-19, ktorá bola ešte v platnosti. Vývoj epidemiologickej situácie budeme naďalej dôsledne monitorovať,“ ozrejmil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Naďalej však prekrytie horných dýchacích v týchto priestoroch odporúča.

„Nachádzajú sa v nich zraniteľné skupiny osôb – ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, imunokompromitované osoby, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku,“ vysvetlil.

Nosenie rúška či respirátora odborníci odporúčajú aj v preplnených interiéroch či v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, tiež na hromadných podujatiach v exteriéri. Apelujú tiež na dôkladné umývanie rúk, ktoré chráni pred mnohými infekčnými ochoreniami.

Zdroj: TASR
Foto: trend.sk/profimedia

Dátum vloženia: 14. 5. 2023 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 2. 2026 14:38
Autor: Správca Webu

hore