Zasadnutie, ktorého program obsahoval 17 bodov, otvoril primátor Csaba Orosz. Po zvolení návrhovej komisie 17 prítomných poslancov hlasovalo o doplnení bodov programu a následne zaujalo stanovisko aj k 4. zmene rozpočtu mesta na rok 2025, ktorú predložil primátor. Túto zmenu odôvodnilo zaradenie príjmov, ktoré do mestskej pokladnice pribudli koncom minulého roka, týkajúcich sa najmä financovania školstva, sociálnej sféry a miestnych daní. Mestské zastupiteľstvo vzalo rozhodnutie primátora v tejto veci na vedomie.
Ako ďalší bod programu bolo plénu predložené na prerokovanie všeobecne záväzné nariadenie č. 1/2026 o prevádzkovaní hazardných hier na území mesta Šamorín. Tému uviedol primátor Csaba Orosz, pričom zdôraznil, že ani obyvatelia mesta, ani poslanci nechcú, aby sa Šamorína stalo „mestom kasín“.
„V skutočnosti sa týmto spôsobom snažíme vyriešiť polročnú dilemu, keďže v posledných mesiacoch sme zaznamenali kroky viacerých spoločností prevádzkujúcich hazardné hry, ktoré vyvolali obavy. Keďže zákon regulujúci hazardné hry je v tomto smere benevolentný, samosprávy musia podniknúť rázne kroky – tak, ako sa to stalo vo viacerých mestách krajiny, vrátane Bratislavy,“ uviedol.
K slovu sa prihlásili aj poslanci. Pavel Élesztős ml. uviedol, že je hrdý na to, že môže byť medzi tvorcami tohto nariadenia. Jozef Nagy vyzdvihol, že počas svojej 36-ročnej poslaneckej práce vždy hlasoval podľa svojho najlepšieho presvedčenia, majúc na zreteli záujmy a potreby voličov. Z tohto dôvodu podporuje zákaz kasín na území mesta.
Mimoriadne dostali slovo aj prítomní protestujúci, z ktorých viacerí namietali proti strate pracovných miest a spomínali diskrimináciu či predpojatosť. Dominika Hlobenová, mediálna zástupkyňa asociácie AZAH (Asociácia zábavy a hier), vyjadrila názor, že zmarením otvorenia nových kasín hazard neustúpi, ale prinesie väčší zisk už existujúcim a fungujúcim prevádzkam a posilní online-kasína. Zároveň zdôraznila, že jeden z členov asociácie je ochotný zaviazať sa, že okrem daní zaplatí do mestskej pokladnice ďalšiu sumu, ak samospráva povolí jeho fungovanie. O slovo požiadala aj obyvateľka Šamorína Alžbeta Méryová, ktorá poďakovala zastupiteľstvu za zaradenie témy do programu a za to, že sa rázne postavilo za zákaz hazardných hier v Šamoríne.
Primátor Csaba Orosz uzavrel diskusiu s tým, že mestské zastupiteľstvo má právo rozhodovať podľa svojho uváženia a s ohľadom na záujmy obyvateľov mesta. Zastupiteľstvo uprostred hlasného skandovania a pokrikov zameraných na narušenie priebehu hlasovania jednohlasne schválilo všeobecne záväzné nariadenie č. 1/2026. V zmysle neho sa v Šamoríne nemôže usadiť žiadne nové kasíno a tie existujúce môžu pokračovať v činnosti do vypršania ich koncesných zmlúv.
Ako štvrtý bod programu nasledovalo prerokovanie návrhu nariadenia č. 2/2026, ktoré predložil viceprimátor Gábor Veres, predseda odbornej komisie pre školstvo, a ktoré v reakcii na novelu školského zákona určuje obvody materských škôl fungujúcich na území mesta.
Zastupiteľstvo prerokovalo a schválilo aj návrh na zmenu štatútu mesta, ktorý od roku 2026 znižuje počet členov mestského zastupiteľstva z 19 na 15.
V ďalšej časti zasadnutia zastupiteľstvo rozhodovalo o návrhoch na predaj nehnuteľností vo vlastníctve mesta, prevod nájomného práva a schválenie zámeru prenájmu, zriadenie vecného bremena, respektíve o prevzatí časti nehnuteľnosti a stavby na nej.
Ako posledný bod zastupiteľstvo rozhodlo o pristúpení mesta k odborovému združeniu Szlovákiai Magyar Önkormányzati Társulás – Združenie maďarských samospráv na Slovensku.
Nasledujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva sa uskutoční 16. apríla 2026.
Dátum vloženia:
13. 2. 2026 12:12
Dátum poslednej aktualizácie:
13. 2. 2026 12:16
Autor:
Adrian Lörincz